Galerie sladovna

Galerie Sladovna

V Masarykově ulici v Žatci se nachází unikátní renesanční budova, jejíž význam díky citlivé rekonstrukci přesahuje hranice tohoto regionu. Budova byla dle průzkumu postavena v letech 1573–1574. Vznikla jako renesanční sladovna s hvozdem na sušení sladu, objekt měl svou vlastní studnu ve dvoře.

Do historie se budova zapsala jako městská sýpka, obecní sladovna, dále roku 1801 jako obytný dům a v neposlední řadě jako výrobna barev a laků manželů Ferdinanda a Marie Jacobových, což ukazují nalezené a restaurované původní nápisy na fasádě. Později budova připadla státu a začala chátrat. Záchranou této budovy bylo zařazení do projektu Chrámu Chmele a Piva, kdy došlo v roce 2010 k celkové stavební obnově.

Dnes Galerie Sladovna Žatec nabízí v přízemí informační kancelář, kde si můžete zakoupit prohlídku Sladovny i Chrámu Chmele a piva a dále si zde můžete zakoupit mnoho suvenýrů. V přízemí si můžete prohlédnout stálou expozici Sladovnictví
s archeologickými nálezy. 

V prvním patře mohou návštěvníci vidět interaktivní výstavu „Historie NeObyčejné tužky.“ Jde o celoživotní sbírku historických a raritních tužek sběratele Emanuela Petráňě. Seznámíte se s vývojem písma a psacího náčiní a můžete si zde vyrobit svojí vlastní tužku. Partnerem výstavy je KOH-I-NOOR.

Dále je zde unikátní umělecká galerie, ve které pořádáme pravidelně výstavy od různých autorů. Další část patra prezentuje výstava „Žatec ve filmu“ s krátkými ukázkami českých a zahraničních filmů natáčených v Žatci.

Kontakt

Chrám Chmele a Piva CZ, p.o.

Masarykova 356

Žatec, 438 01, Česká republika

IČ:28733088 DIČ:CZ28733088

sladovna@chchp.cz

 

Telefon

Galerie Sladovna:  +420 725 111 730

CzechEnglishGerman