Zážitky v žatci a okolí

NÁVŠTĚVA NEJVĚTŠÍHO CHMELAŘSKÉHO MUZEA NA SVĚTĚ

Proč je kvalitní český aromatický chmel nezbytnou surovinou pro vaření piva a proč právě české pivo proslavilo naši zemi po celém světě? Jaká je historie chmelařství od středověku až po současnost? Na tyto a další otázky Vám odpoví jedinečná expozice Chmelařského muzea v Žatci.

Na ploše 4 000 m² představuje vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti. Kromě zajímavých sbírek muzea se seznámíte s vlastním objektem, který je technickou památkou a příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století ve městě proslulém nejkvalitnějším chmelem na světě. Dozvíte se, proč se nejlepší chmel na světě sklízí právě na Žatecku a proč se musel již od středověku chránit před nekvalitními napodobeninami. Zaujmou vás dobové fotografie a písemné doklady o pěstování chmele a o vaření piva. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje.

Chmelařské Muzeum, Prokopa Velkého 1952, Žatec 438 01 www.chmelarskemuzeum.cz

ZÁMEK MEZI CHMELNICEMI

Zámek Stekník. Jeden z nejvýznamnějších českých rokokových zámků přímo mezi chmelnicemi kousek od Žatce. Zažijte neobyčejnou prohlídku prostorů zámecké kaple, sala terreny a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zpřístupněny jsou pro vás i chodby přízemí zámku, kde je výstavní prostor, a samozřejmě zámecká terasovitá zahrada. Nově jsme pro Vás zrekonstruovali prostory nového návštěvnického okruhu, prezentujícího zámek za posledního soukromého majitele, rodiny švýcarského konzula Gerolda Déteindre. Jeho součástí bude sala terrena, chodba, hlavní sál s původní pozdně barokní výmalbou, která zobrazuje antický chrám s alegoriemi čtyř živlů, pánský pokoj a tzv. rohový pokoj, jídelna, kuchyně a zámecká kaple.   

Prohlídka či výhled z terasovitých zahrad přímo pod ruce chmelařů stojí za to… 🙂 

Státní zámek Stekník, Stekník č. p. 1, Žatec 438 01 www.zamek-steknik.cz

ZA TAJEMSTVÍM VÝROBY SLADU

Slad je jedna z nezbytných surovin na výrobu piva. Jak se slad vyráběl dříve a jak dnes? Jaké jsou dnes druhy sladů a jaký mají vliv na pivo? Kolik sladu se do piva dává? To vše vám představí expozice sladovnictví v Galerii sladovna.

Expozice Vám ukáže proces přeměny ječmene ve slad. Uvidíte velkoformátové fotografie, humno, máčící káď a další artefakty. Ke sladu si můžete přivonět či ho ochutnat a také vidět, jak slad klíčí a jakým procesem procházel.

Galerie Sladovna, Masarykova 356, Žatec 438 01 www.chchp.cz/galerie-sladovna

DO SVĚTA BÁJNÝCH HOMOLUPULŮ 

Že nevíte, co je Homo Lupulus? Jedná se o dávnou civilizaci statných mužů a něžných žen, obývající chmeloviště na Žatecku, která dala světu nelepší chmel, atletiku, pivo, notový klíč, sedmý schod a mnoho dalšího…
Poklonit se ostatkům nejstaršího pivaře na světě a objevit homolupulské geny i v sobě můžete v Muzeu Homolupulů v Žatci. To musíte zažít! Chmelu, chmel!

Muzeum Homolupulů, Dvořákova 37, Žatec 438 01 www.chmelobrana.cz

DĚTSKÝ SVĚT V CHRÁMU CHMELE A PIVA

I ty nejmenší mají místo v komplexu Chrámu Chmele a Piva. Vrcholem zážitků je dětská hernička, kterou najdete nad restaurací U Orloje. Tvoří jí mimo jiné i dětská jízdárna v patře či venkovní terasa s dětským chmelovým majákem. Je věnována především Vašim dětem, aby si užily legraci a našly nové kamarády. Pro maminky máme posezení třeba u kafíčka. Chceme, abyste všichni měli dobrou náladu v prostředí dýchající chmelařskou tradicí a historií.

Otevírací doba: PO-NE 10:00-18:00

Chrám Chmele a Piva CZ, p. o., Prokopa Velkého 1951, Žatec 438 01

ZA TAJEMSTVÍM VZNIKU TUŽKY

Chcete se dozvědět, jak vzniklo nejstarší psací náčiní? Zajímá Vás vývoj písma? Už jste slyšeli o největší sbírce tužek v ČR a jejím majiteli – panu Emanuelu Petráňovi? V naší expozici najdete odpovědi na všechny otázky.

Uvidíte rozsáhlou celoživotní sbírku historických a raritních tužek, seznámíme Vás s vývojem písma a psacího náčiní, s historií rodu Hardtmuthů a nakonec si budete moci v dílně vyrobit vlastní tužku.

Galerie Sladovna, Masarykova 356, Žatec 438 01 www.chchp.cz/galerie-sladovna

MUZEUM PIVOVARNICTVÍ ŽATECKA

Jedná se o moderně koncipované muzeum v Žatci v rekonstruovaném historickém domě čp. 85 Josefa Hory – naproti pivovaru, kde se za pomoci nejnovější techniky snažíme popsat slavnou historii pivovarů v Žatci a širším okolí od středověku dodnes, naleznete zde také krátký film o historické výrobě piva či sofistikovanou hru Uvař si své pivo.

Žatecký Pivovar, spol. s r. o., Žižkovo náměstí 81, Žatec 438 01 www.zateckypivovar.cz

EXPOZICE V RADNIČNÍ VĚŽI

Expozice v radniční věži s názvem Žatec v proměnách času propojuje bohatou historii města a radnice od založení až po současnost.
Základem výstavy je časová osa, která prochází celou věží a ukazuje, jak se město proměňovalo během staletí.
Výstava v radniční věži je rozdělena do sedmi částí. Nechybí v ní základní historická data, představuje zajímavé osobnosti, které v Žatci žily, ale i ty, které sem zavítaly, jako třeba krále a císaře, popraveného primátora Hošťálka nebo písaře Jana, a také další události a zajímavosti.
Výstava se také věnuje radničním hodinám, válečným událostem, a shrnuje vše, co stálo nebo mělo stát na místě dnešní chmelničky – kde býval, kostel, strážnice a mohla tam být i budova divadla.
Autorem expozice je akademický architekt Miloslav Čejka, který vytvořil i oblíbenou výstavu Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.

Radnice, nám. Svobody 149, Žatec 438 01 www.infozatec.cz

HISTORIE ŽATECKA

Pokud chcete poznat Žatec a zároveň se dobře pobavit, doporučujeme vám prohlídku Muzea K. A. Polánka. Čeká na vás interaktivní expozice Žatecký stroj času, jehož prostřednictvím můžete navštívit Žatec v 19. a 20. století a poznat zajímavá zákoutí i tejhdejší život žateckých obyvatel.

Při Vaší prohlídce Vám bude čas odpočítávat unikátní věžní orloj, vyrobený kolem roku 1768 pražským hodinářským mistrem Ferdinandem Lontenspergerem. Pokud se zajímáte o tajemné menhiry, jeden z nich se tyčí v muzejní zahrad. Jmenuje se Zakletá panna a povypráví vám svůj zajímavý příběh. A protože je Žatec město chmele, můžete navštívit kabinet chmelových známek, který je největší veřejnou sbírkou tohoto druhu na evropském kontinentě.

Čekají na vás i trvalé expozice muzea a příležitostné výstavy.

Regionální muzeum K. A. Polánka, Husova 678, Žatec 438 01 www.muzeumzatec.cz

CHMELOVÁ STEZKA

Vydáváte se na stezku po chmelnicích, která vede územím Chmelařského institutu. Územím, které chmel obývá už téměř 10 000 let. A kde je už téměř 700 let cíleně pěstován. Dozvíte se, proč se této pozoruhodné liáně daří právě na Žatecku, nahlédnete pod pokličku jejího, zdánlivě nezajímavého, života i ke chmelu „do ložnice“.

NA KOLE CYKLOSTEZKOU CHMELOVELO

Máte rádi cykloturistiku? Podél řeky Ohře vede 16ti km stezka ze Žatce do Vikletic. Stezka začíná u stadionu Slavoje Žatec, vede zahrádkářskými koloniemi směrem k Nechranické přehradě.

Chmelnice, vinice (Stranná, Vičice – připadáte si jako ve Francii) a možnost návštěvy vinných sklepů místních vinařství, nejdelší sypaná hráz v Evropě, centrum kempování, koupání, rybolovu a vodních sportů, ale i občerstvení a zábava. To jsou lákadla, která Vás čekají.

Žatec, Stroupeč, Přívlaky, Stranná, Vičice, Nechranice, Vikletice

PROCHÁZKA KRÁLOVSKÝM MĚSTEM ŽATEC

Staňte se sami sobě průvodcem a navštivte zajímavá místa města Žatce. Máme pro Vás tři varianty – malá (cca 30 min), střední a velká (cca 2 hod).

Turisticko-informační systém, který se skládá z informačních desek na významných žateckých objektech a brožury, které podávají důležité informace o atraktivitě daných objektů a zároveň usnadňují orientaci ve městě, najdete na turistickém Informačním centru přímo na radnici v centru města nebo v Galerii Sladovna Chrámu Chmele a Piva.

Jen v centru najdete 5 náměstí a 500 staveb různých slohů. Natáčelo se zde přes 100 českých a zahraničních filmů a reklam. Můžete navštívit tajemné historické objekty s ojedinělou atmosférou. Chmelařské budovy v Žatci jsou kandidátem pro zápis na seznam Unesco. 

Čeká na vás: Městská radnice s věží, hrob nejstaršího pivaře, Kněžská a Libočanská brána, Žatecký pivovar, Chrám Nanebevzetí Panny Marie, sloup sv. Floriána, Židovská synagoga, nejmenší chmelnička na světě, Městské divadlo, Křížova vilu, Evangelický kostel, Regionální muzeum K. A. Polánka, Hrázděný dům, Kapucínský klášter, Dreherův pivovar a mnoho dalších objektů a památek.

Žatec, to je historie, chmel, pivo a atmosféra.

Infocentrum Žatec, Nám. Svobody 1 , Žatec 438 01  http://cs.zatec-thum.eu/turistika/infocentrum/

JEDOVÁ CHÝŠE

Expozice pro milovníky hororů a historie.

Prohlídka dvoupatrových středověkých sklepů s tajemnou expozicí pro ty, kteří mají pro strach uděláno.  Dva sousedící domy jsou propojené tunelem, vybudovaným za 2. světové války (úniková cesta při bombardování). 

Vstupenku do Jedové chýše zakoupíte na baru v restauraci U Zlatého beránka  Na místě je možné objednat středověkou hostinu, zakoupit občerstvení popř. ochutnat různé „elixíry“. 

Otevřeno každou sobotu od 11:00 – 17:00 hod

Hošťálkovo náměstí 138, Žatec 438 01 https://u-zlateho-beranka.webnode.cz/

 

VÝLET DO HISTORIE VÝPOČETNÍ TECHNIKY

Navštivte muzeum RETRO COMPUTER, které je určené nejen pro turisty a sběratele, ale také  ke vzdělávacím účelům pro studenty škol.

 Čeká na vás soukromá sbírka Pavla Jambora ze 70. – 90. let, která obsahuje 123 kusů funkční techniky zn. Commodore, Atari, Robotron, Tesla, Sinclair, Apple, Sharp aj. Muzeum je jedinečné velikostí a vzácností v ČR. Některé exponáty nenajdete vystavené jinde v Evropě.

Přijďte zavzpomínat na počátky počítačů u nás, na první počítačové hry, disketová či disková média nebo technologie, s kterými se již dnes nesetkáte.

Hošťálkovo náměstí 138, Žatec 438 01 https://u-zlateho-beranka.webnode.cz/

 

VÁLEČNÉ MUZEUM LIBOČANY

Muzeum se převážně zabývá 2. světovou válkou, ale najdete zde i něco z AČR a ČSLA. Celé muzeum je pojato netradičně a moderně. Exponáty jsou téměř na „dosah“ ruky. Vše tak jak se používalo a nosilo.

Dioramata 1:1, uniformy, zbraně, válečná technika, podzemní bunkry a mnoho jiných zajímavostí. Muzeum je soukromé a nemá zatím pravidelnou otevírací dobu. Téměř veškeré exponáty jsou v soukromém vlastnictví.

Libočany 65, 439 75  https://www.muzeum-libocany.cz/

MEDERŮV DŮM

Novinka na turistické mapě Žatce! Mederův dům.

Unikátně dochovaný měšťanský dům, který byl doslova za „pět dvanáct“ zachráněn před úplnou zkázou a nyní nabízí zajímavou expozici s hlavním cílem – projít a zažít si celý dům. Dotýkat se exponátů je zde přímo doporučeno a dům nabízí i zábavu pro děti a mladší členy vaší turistické výpravy.

Náměstí 5. května 102, Žatec 438 01 https://www.mederhaus.cz

NÁVŠTĚVA KRÁLOVSKÉHO PIVOVARU KRUŠOVICE

Místo, kde se pivo vaří již od roku 1581. Historie, moderní technologie a pečlivé postupy, to je poctivé české pivo Krušovice. Nechte se pozvat na exkurzi, nahlédněte do procesu výroby a ochutnejte vynikající pivo. Přijďte se podívat, jak se nápoj vaří, a zjistit, proč má krušovické pivo svůj věhlas.

U pivovaru 1, Krušovice, 270 53 https://krusovice.cz/

CzechEnglishGerman